Buddha, kam se podíváš

Výprava do Barmy a Thajska (14 dnů)

Zlatá je barva naše – barva chrámů, barva slunce, barva mnichů. Duchovno tady kape z nebe. Stopy Buddhy, i koloniálních časů. Mohutná Matka Iravádí, neprostupná džungle, horské hřbety. Spící říše, jež pomalu procitá.

Stravování

Rafinovaná, řízná, vydatná – taková je místní kuchyně v obou zemích. Jídlo je tady obřad, kuchyně je plná ryb, kuřecího i vepřového masa a samozřejmě rýže a nudlí – rýžových, vaječných, dlouhých, krátkých, tenkých, tlustých. Jako příloha je vynikající i lepkavá rýže (sticky rice), často seženete i hranolky. Po celé zemi je čerstvá zelenina, obrovský výběr kvalitního a levného ovoce (mango, papaya, grapefruity, jack fruit, mandarinky, banány, ananas, granátová jablka, melouny, atd. atd.).

Velký výběr nealko nápojů vás bezpochyby uspokojí – ovocné džusy, koktejly, coca cola, soda, balená voda. Máte chuť na pivko? Kromě místních značek (Tiger, Chang, Singha, Leo, apod.) bez problémů seženete i renomované světové značky – Budweiser, Heineken, San Miguel, atd.

Ubytování

Jedny z nejlepších v celé Asii. Velká konkurence prudce zlepšuje kvalitu ubytování. Větrací vrtule nebo klimatizace jsou samozřejmostí, takže vás v noci nebudou trápit ani komáři, ani horko. WC i sprchy jsou na evropské úrovni. Ochotný a usměvavý personál se postará o vaše pohodlí i bezpečnost. restaurace je pokaždé přímo v hotelu, anebo jen pár metrů od něj.

Důležité informace

Kód zájezdu 4
Termíny zájezdu 15. 02. – 28. 02. 2012 44990 Kč
15. 03. – 28. 03. 2012 44990 Kč
12. 08. – 25. 08. 2012 44990 Kč
12. 11. – 25. 11. 2012 44990 Kč
Cena zahrnuje zpáteční letenku do Bangkoku, zpáteční letenku Bangkok – Rangún, letenku Bagan – Rangún, uvítací večeři, veškeré ubytování v hotelech, místní dopravu, služby česky hovořícího průvodce, informační a propagační materiály
Cena nezahrnuje stravování, vstupné do památek, barmské vízum (v případě zájmu po dohodě vyřídí CK)
Místní doprava pronajatý autokar, autobus, taxi, loď
Nástupní místo Praha
Poznámka Cena zájezdu je včetně letištních tax, palivových a bezpečnostních příplatků.

Podrobný program výpravy

den první až třetí
Odlet z Prahy, přílet do Rangúnu, největšího města Barmy. Uvítací večeře v někdejším koloniálním distriktu. Až ráno rozlepíte oči, oslepí vám je zlatá záře – skoro stometrová pagoda Shwedagon – buddhistické srdce země. Buddhové, kam se podíváš – ležící v Chauktatgyi, zlatí a stříbrní v pagodě Botataung.
den čtvrtý a pátý
Romantická cesta do vnitrozemí – vítejte v Mandalay! Začteme se do největší knihy světa – do prastarých textů Tipitaka v pagodě Kuthodaw, vydáme se na mystickou cestu na kopec Mandalay. A užasneme před dřevěným zázrakem jménem Shwenandaw. Tržnice, pouliční restaurace, podvečerní atmosféra na březích Iravádí.
den šestý
Ve stopách někdejších prospektorů vyrazíme lodí proti proudu řeky Iravádí. Cíl? Město Mingunu, kde dávní stavitelé nedokončili magickou stúpu z obavy o život krále…byla by největší, byla by nejmohutnější – jenže astrologové rozhodli jinak. Alespoň zdejší zvon Min Hpyu Hman Hman Pyaw je tím nejtěžším na světě (90 tun).
den sedmý a osmý
Míříme dále na sever, až do legendární Arimaddanapury – sinhálské, monské, indické stúpy – vyberte si. Jsou jich tu na ploše přes 40 km čtverečních více než 2000! Dorazíme před východem slunce a s těžkým srdcem odjedeme až za soumraku. Na návštěvu světoznámého Baganu nikdy nezapomenete!
den devátý
Zamáváme Zlaté zemi barmské a odletíme do další perly Indočíny – do Thajska. Vítejte v Bangkoku, Městě andělů. Uvítací večeře.
den desátý
Další tropické ráno – vyrážíme do královského paláce nejbohatšího monarchy světa – Jeho výsosti Rámy IX. Výlet lodí po řece Chaao Praya, monumentální chrám Arun. Nechte rozehrát všechny smysly v čínské čtvrti, prozraďte své tužby u magického Oltáře splněných přání, ponořte se do labyrintu nočních tržnic. A až padne tma, okusíme vyhlášený noční život téhle výstřední metropole…
den jedenáctý až třináctý
Prach z cest smyjeme v průzračných vodách Thajského zálivu, na Sloním ostrově. Čeká nás bělostná pláž, hotelový bazén, mořský příboj, studené drinky, skvělá kuchyně. Možnost objevování ostrova na motorkách, výletů na slonech, šnorchlování, potápění.
den čtrnáctý
Krátký přesun do Bangkoku, odlet do ČR

Co můžete v zemi čekat

Podnebí a počasí

V obou „buddhistických rájích“ se na počasí podepisuje blízkost moře – bude teplo a vlhko. Denní teploty mezi 25 – 32 stupni a prakticky neprší (průměrné srážky v tomto období dosahují 20-30 mm měsíčně).

Barmské vnitrozemí je v této době také téměř bez srážek, takže cesty jsou dobře sjízdné. Teplé a slunečné počasí s jasnou oblohou – takové budou Thajsko a Barma v době naší návštěvy.

Lidé a jejich přirozené prostředí

Ačkoli v obou zemích armáda velmi výrazně promlouvá do politiky, obyčejní Thajci i Barmánci jsou mírumilovní lidé, vše ještě podtrhuje jejich buddhistická víra. Rychle poznáte a oceníte, že patří mezi nejpřátelštější národy světa.

Barmánci, ač chudí, nabídnou vám poslední, co mají. Jídlo, vodu, přátelství. Veselí, poťouchlí, se smyslem pro humor. A přitom hrdí. Stojí za to se s nimi na chvíli zastavit, uvidíte. A Thajci? Za všechno mluví, že se někdejšímu Siamu říká Země úsměvů. Rychle to pochopíte…

Fauna a flóra

Ačkoli Thajsko v minulosti rychle odlesňovalo, Slonní ostrov, kam zamíříme, je pořád hustě zalesněn. Nabízí nádherné procházky s úžasnými výhledy na Thajský záliv. Drzí makakové, barevní motýli ještěrky, desítky druhů hmyzu. V křišťálových vodách Indického oceánu můžete pozorovat mantyžralokykarety, létající ryby, klauny.

A Barma? Její příroda je považována za nejzachovalejší v celé Asii! Šelmyplaziobojživelnícihmyz, stovky druhů ryb – místní průvodci jsou na slovo vzatí odborníci, kteří své práci rozumí, uvidíte!