Mauritánie

Mauritánie je země nekonečných pouští, pustého pobřeží a pozoruhodného ptactva, která nabízí scenérii patřící k nejpozoruhodnějším v Africe. Žije zde úžasné obyvatelstvo, které se skládá z arabských Berberů a černých Afričanů.

Hlavním klenotem země je nepochybně Národní park Banc d’Arguin ležící v místech, kde Sahara tiše přechází do Atlantického oceánu. Je rájem pro milovníky ptactva, především v době evropské zimy, kdy sem přilétne více jak 2 mil. stěhovavých ptáků. Banc d’Arguin je také domovem Imragenů, rybářů, kteří loví s pomocí místních delfínů.

Pobřeží Mauritánie je pusté a krásné, jen s občasným vrakem lodi nebo kostrou velryby. Jako zázrakem byla objevena jedna z posledních kolonií tuleňů středomořských v okolí mysu Cap Blanc (Ras Nouadhibou), kde se teď nachází malá přírodní rezervace věnovaná ochraně tohoto ohroženého druhu.

Ve vnitrozemí leží v oáze sídlo Ouadâne, které je dnes zahalené barevnými písečnými dunami. Kdysi však bylo centrem vědění a jeho soukromé knihovny obsahují tisíce starých učených rukopisů. Také se zde nacházejí rozpadající se zbytky mešity ze 14. století, která městu (UNESCO) dominuje. Nedaleké Chinguetti je sedmé nejposvátnější město islámu a rovněž stojí za návštěvu.

Metropole Nouakchott (Nuakšott) je horká a prašná a nemá mnoho atrakcí kromě pár francouzských restaurací a rušných tržišť. K nejzajímavějším aktivitám ve městě patří pozorování místních rybářů, jak vytahují svůj úlovek v přístavu Port de Peche. Každý večer zde pestrobarevná masa lidí táhne sítě, přenáší ryby a vytahuje pestře natřené čluny z vln, a přitom si zpívá. Je to jedna z prostých radostí Mauritánie.

Cestování do Mauritánie

Letecky

Národní přepravce je Mauritania Airlines International. K dalším aeroliniím obsluhujícím Mauritánii patří Air France létající z Paříže a Royal Air Maroc z Casablanky, které nabízejí spojení z Velké Británie a z USA. Z USA je možné letět s aeroliniemi Delta do Dakaru (Senegal) a odtud navazujícím spojem s Mauritania Airlines do Nouakchottu.

Doba letu: z Londýna 8 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 15 hodin (včetně mezipřistání).

Lodí

Hlavní přístav je Nuadhibú, zatímco menší přístav se nachází v metropoli Nuakchott; do Mauritánie plují lodě z města St Louis v Senegalu.                    

Co dělat a na co se podívat:

  • metropole Nouakchott
  • pozorování ptactva v NP Banc d’Arguin
  • opevněné město Oualata/Walata v poušti
  • prohlédněte si pobřeží
  • podívejte se po tuleni středomořském
  • pobřežní město Nuadhibú
  • oáza Atar v poušti v regionu Adrar
  • Chinguetti – posvátné město islámu
  • archeologické lokality v regionech Affolé a Assaba, např. Koumbi Saleh
  • plavání, surfování a rybaření na atlantickém pobřeží