Oblíbené destinace Čechů a Slováků

Zima je ideální období pro nákup letní dovolené. Po opadnutí vánoční euforie můžete využít zimních slev a výhodně pořídit vysněnou dovolenou. Nevíte-li, kam zamířit, nechte se inspirovat nejčastějšími volbami Čechů a Slováků.

Češi tráví nejčastěji dovolenou v Čechách

Ačkoli se to možná nezdá, většina Čechů tráví dovolenou v České republice. Je to dáno jednak stále oblíbeným fenoménem chat a chalup, které plně vyhovují potřebám českých dovolenkářů, tak důsledkem doznívající ekonomické krize. Pokud zůstávají Češi v tuzemsku, volí nejčastěji Středočeský nebo Jihočeský kraj, zejména kvůli cenám se pak na pobytovou dovolenou vyhýbají Praze.

Do zahraničí vyrazila podle průzkumů jen třetina Čechů, drtivá většina opět do Chorvatska. Zajímavé je, že Češi jsou, co se destinací týče, poměrně konzervativní – příliš neexperimentují a vracejí se na stejná místa, kde trávili dovolenou loni. Po Chorvatsku následuje v žebříčku oblíbenosti Slovensko a těsně za ním Itálie.

Češi stále volí často jako dopravní prostředek auto, do Chorvatska jezdí většina Čechů autem. Pouze příslušníci mladší generace mají chuť poznávat nové destinace a volí dovolené i v exotičtějších letoviscích.

Slováky láká stejně jako Čechy Jadran

A jak jsou na tom sousedé ze Slovenska? Celá třetina z nich nejezdí na dovolenou nikam a třetina zůstává v tuzemsku. Slováci jsou v porovnání s Čechy ještě konzervativnější ve způsobu trávení dovolené – zatímco Češi se, i když poměrně pomalu, začínají přiklánět i ke sportovnímu pojetí dovolené, Slováci výrazně preferují relaxační styl dovolené.

Počet Slováků, kteří míří za dovolenou za hranice, je nižší než u Čechů, ale cílová destinace je stejná – vede Chorvatsko. Na druhém místě se drží Bulharsko a Itálie, obliba exotičtějších destinací je u Slováků ještě menší než u Čechů.