Plavba mezi chorvatskými a řeckými ostrovy

Pohledy na nekonečné modré moře jsou mimořádné krásné: těžko něco uklidní duši tak, jako plavba po moři, při níž trávíte nekonečné hodiny se zrakem upřeným na horizont. Letos v létě můžete podniknout návštěvu ostrovů Chorvatska a Řecka na soukromé jachtě, kde na Vás čeká útulné a kouzelné prostředí pro zážitky. Dřevěné jachty se dvěma či třemi stěžni, které bývají ve východním Středomoří známé jako gulet, jsou nejlepší plavidla pro plavbu mezi ostrovy, ať už se jedná o chorvatské ostrovy s vinicemi a skrytými zátokami nebo o řecké Kyklady s nabílenými vesnicemi. Pokud jde o charter soukromých jachet, skvěle Vám poslouží společnost Goolets.net, která má k dispozici více jak 2000 guletů („škunerů“), dobrou pověst a oddaný tým profesionálů.

Chorvatské ostrovy

Kryté zátoky, mělká voda a mořeplavecká kultura stará staletí, to jsou základní kameny turistiky na dalmatských ostrovech. Ostrov Hvar má záviděníhodnou polohu: před staletími se usadili osmanští a benátští obchodníci na západním výběžku dlouhého ostrova a postavili malé město kolem malebného přístavu, kterému dominuje pevnost na kopci. Dnes zde místní i návštěvníci popíjejí kávu a pochutnávají si na čerstvých darech moře v restauracích a kavárnách kolem pěkného náměstí. Za hradbami starého města září ve slunečních paprscích ospalé vesnice a levandulová pole.

Ostrov Korčula vzdálený jen kousek odtud je proslulý skvělým vínem: někteří tvrdí, že nejlepší bílé víno v Chorvatsku se vyrábí z révy Pošip, která se pěstuje pouze tady. Nedaleký ostrov Brač je známý svými dlouhými plážemi a lesknoucím se bílým kamenem, který byl použit nejen na stavbu Diokleciánova paláce ve Splitu, ale také Bílého domu ve Washingtonu DC. Nejlepší způsob, jak navštívit krásné ostrovy Hvar, Korčula a Brač, je na pronajaté jachtě, přičemž nejlepší lodní trasa v Chorvatsku pro aktivní seniory zahrnuje tyto tři klenoty mezi chorvatskými ostrovy.

Další vynikající mořská trasa, která Vás zavede zcela mimo ruch moderního života, vede na ostrovy Šolta a Mljet, což jsou přírodní rezervace. Šolta je tichý a poklidný, s krytými přístavišti, zalesněnými kopci a továrnou na olivový olej, zatímco Mljet se může chlubit národním parkem s ostrůvkem na tichém jezeře. Pověst říká, že tady kdysi ztroskotal Odysseus – a je to opravdu pěkné místo, kde ztroskotat!

Řecké ostrovy

Mořská trasa z Mykonosu na Santorini nadchla už mnoho cestovatelů a budete při ní míjet idylické ostrovy rozeseté v krásných vodách. Vzpomínat přitom můžete na aromatické víno na zeleném ostrově Paros a vyhřívat se na slunci na souostroví Koufonisia, a pak svůj výlet zakončit na úžasném ostrově Santorini. Výhody charteru soukromé jachty jsou jasně patrné: strávíte dny poklidnou plavbou mezi příjemnými přístavy na ostrovech a budete se moct těšit se z pozorných služeb přizpůsobených Vašim osobním zájmům a potřebám.

Lodní trasa jižní Korfu, vytvořená pro ty, kdo chtějí uniknout stresu života ve městech, Vám poskytne autentické zážitky z Řecka. Trasa začíná na Korfu, odkud pokračuje do měst Sarande a Igoumenitsa a na ostrovy Paxi, Paxos, Antipaxos a Psaras, a pak se vrací zase zpět na Korfu. Smaragdové moře, bílé pláže a zelené kopce vytvářejí dohromady úžasné pozadí pro Vaše zážitky. Při výletu se budete moct projít po kosmopolitním Městě Korfu a ještě týž den objevovat odlehlé vesničky se zkroucenými olivovníky. Na dlouhou procházku se můžete vydat ve městě Igoumenitsa, najít poklidný úkryt na Paxosu a vychutnat si místní víno na Antipaxosu; seznam možností je téměř nekonečný.

O společnosti Goolets Ltd

Goolets.net se specializuje na gulety („škunery“) a má více jak 2000 guletů připravených vyplout na se Středozemní moře. Při charteru soukromé lodi jsou k dispozici 3 cenové kategorie:  

  • standard (do 1000 EUR/os na týden)
  • luxusní (1000-1500 EUR/os na týdendeluxe (více jak 1500 EUR/os na týden)