S lodí, jež dováží čaj a kávu

Výprava na Jávu (19 dní)

Funící sopky, šumící oceán. Delfíni, kobry a opice. Skvělá káva, pikantní kuchyně, řízné pivo. Bezpečná země, kde vám památky vezmou dech. Indonésii umíme – vyzkoušejte to. Těšíme se na výlet plný úsměvů.

Stravování

Pikantní a různorodá. Taková je indonéská kuchyně. Jejím základem je rýže (nasi), k ní se kombinuje pečené nebo grilované kuřecí, hovězí nebo výtečné ryby. Polévky jsou hutné i chutné! Spokojeni budou i vegetariáni – cap cay neboli smažená zelenina chutná výborně. A toho ovoce! Nealko nápoje, balená voda a hlavně skvělé, vychlazené pivo Bintang (i točené).

Ubytování

Nocovat budeme v čistých a bezpečných hostelech. Většinou mají vlastní WC i koupelnu. Jsou vybaveny buď klimatizací nebo větrací vrtulí. Často mají i venkovní posezení, kde můžeme v klidu pod palmami (a s vynikajícím Bintangem v ruce) plánovat dny další.

Důležité informace

Kód zájezdu 07
Cena zájezdu 54 500 Kč
Cena zahrnuje Zpáteční letenku do Jakarty, veškeré ubytování v hotelech a hostelech, místní dopravu, služby průvodce, informační materiály
Termín zájezdu březen a prosinec 2010
Místní doprava Pronajatý autokar, vlak, loď, taxi, tuk-tuk
Nástupní místo Praha
Poznámka Cena zájezdu je včetně letištních tax, palivových a bezpečnostních příplatků.

 

Podrobný program výpravy

Den první
Letecky do Jakarty.
Den druhý
Přílet do Jakarty, ubytování, úvodní prohlídka města – náměstí Merdeka s památníkem nezávislosti, pulsující noční Jakarta, společná uvítací večeře.
Den třetí
Poznávání romatické koloniální čtvrti – holandský guvernérský palác, starý přístav Kota, muzeum loutek, koloniální museum.
Den čtvrtý
Brzy ráno odjezd do mořského národního parku Krakatau – výlet lodí ke světoznámé sopce Anak Krakatau, výstup na úpatí sopečného kužele a fantastický výhled do Sundského průlivu, rybářské vesnice.
Den pátý
Unikátní národní park Ujung Kulong na nejvýchodnějším cípu Jávy a okolní korálové ostrovy – nejzachovalejší tropický deštný prales Jávy – pozorování opic, bílých nosorožců, plazů, hostina z kokosových ořechů na liduprázdném pobřeží Indického oceánu, koupání a šnorchlování na tropických plážích.
Den šestý
Město Bogor – návštěva nejkrásnější botanické zahrady Indonésie, přejezd přes průsmyk Pancak (1 600 m n. m.) po jedné z nejromantičtějších silnic v Indonésii – čajové plantáže, bambusové háje, zalesněné kopce.Večer příjezd do města Bandung.
Den sedmý
Kawah Putih – Bílý vulkán – čarovná krajina s tyrkysovým jezerem Patenggang, horké prameny Cimanggu, čajové plantáže.
Den osmý
Na bambusovém voru do hinduistického kláštera Cangkuang. Bublající bahno a zápach síry – vítejte v obětí sopky Gunung Papandayan! Krátký a příjemný trek kolem doutnajícího vulkánu, návštěva tradiční sundské vesnice Kampung Naga. Večer příjezd do přímořského letoviska Pangandaran.
Den devátý
Plavba po řece Sungai Cijulang – romantické koupání mezi krápníky Zeleného kaňonu, odpoledne koupání na luxusních mořských plážích Pangandaranu.
Den desátý
Lodí z Kalicupangu – přes lagunu Anakan, tajemné mangrovové háje a rybářské vesnice až do městečka Cilacap, odpoledne příjezd do Yogyakarty.
Den jedenáctý
Yogyakarta – hlavní kulturní centrum Jávy. Návštěva kratónu, kde dodnes žije yogyakartský sultán, ptačího trhu i legendárních batikových barvíren, tradiční loutkové představení Wayang.
Den dvanáctý
Vítejte na Borobuduru – největším buddhistickém chrámu světa! Proč vznikla tahle úchvatná stavba a co symbolizuje její záhadná geometrie? Proč zarostla na téměř tisíc let džunglí? Toulejte se mezi kamennými Buddhy, meditujte na špici Borobuduru a na obzoru přitom pozorujte nejaktivnější sopku Jávy – Mt. Merapi (2 910 m n. m.). Chcete ještě více duchovna? Pokračujeme na hinduistický komplex Prambanan – zkamenělá princezna Loro Jonggrang, Šivův chrám nebo Strom života.
Den třináctý
Čarovné ráno na náhorní plošině Dieng. Barevná jezera, rýžová pole, meditační jeskyně, nejstarší hindustické stavby Jávy. Návštěva Gua Jimat – Údolí smrti – posledního místa, kam lze bezpečně dojít. Dál už jsou jen smrtící sopečné výpary.
Den čtrnáctý
Neviděli jste ještě farmáře stáčet kaučuk a pražit kávu? Dnes vám to rozesmátí Javánci předvedou. Procházky po kaučukových, kávových i čajových plantážích. Večer příjezd do Sola.
Den patnáctý
Solo – nestarší královské město Jávy. Královská textilní tržnice, palác Kasunanan, muzeum Radya Pustaka s famózními sbírkami nožů, loutek a vzácných knih. Noční život v Solu.
Den šestnáctý
Celodenní přejezd hornatou krajinou východní Jávy do národního parku Kawah Ijen, ubytování.
Den sedmnáctý
Sestup do kráteru Gunung Ijen až ke kalderickému jezeru, odkud místní horníci denně vynášejí až 70-ti kilový náklad síry. Nenáročný, bezpečný a přitom nezapomenutelný sestup do nitra sopky.
Den osmnáctý
Přejezd do Surabayi, největšího města východní Jávy. Návštěva arabské a čínské čtvrti, přístav Kalimas, odjezd zpět do Jakarty
Den devatenáctý
Odlet přes Jakartu do ČR

Co můžete v zemi čekat

Podnebí a počasí

Jáva je třináctým největším ostrovem světa a její počasí hodně ovlivňuje okolní moře. Podnebí je vlhké, tropické, v době naší návštěvy je průměrná teplota 25-27 °Celsia. Příjemný, krátký déšť přichází téměř pravidelně každý den vpodvečer.

V horách je samozřejmě chladněji, v oblasti Dieng Plateu se noční teploty pohybují kolem 10 °Celsia. Slunce svítí od rána do večera – prostě typická prosluněná dovolená.

Lidé a jejich přirozené prostředí

Javánci jsou rozesmátí, srdeční lidé, cizinec je u nich vždycky vítán. Původní tropický deštný prales byl na Jávě téměř kompletně vykácen, jeho poslední zbytky se udržují v národním parku Ujung Kulong, který s Kapitánem Davem navštívíte.

Zato sopky jsou stejné jako před tisíci lety – majestátné, dýmající, hrozivě krásné. Moře vám ukáže všechny své tváře – v letovisku Pandagaran je mírné a mělké, v okolí Krakatau divoké s obrovskými vlnami. Uvidíte, že koupání v Indickém oceánu je zážitek!

Fauna a flóra

„Živé bytosti zplodil Bůh z vody,” praví se v Koránu. Na Jávě se stvořitel opravdu „vyřádil”. Prakticky denně tu přijdete do styku s exotickými zvířaty – ale nebojte se, nic se vám nestane! Společnost při mořském výletu na Krakatau nám budou dělat delfíni, žraloci, manty, rejnoci a létající ryby a mořské karety.

Při treku v pralese budeme pozorovat makaky, národní park Ujung Kulong je vyhlášený posledními několika kusy nororožce jávského, žijí tu i divocí sloni, tygři a král všech hadů – kobra královská. Vyhlášení jsou tropičtí motýli, ptáci i kaloni – největší netopýři světa, dále giboni, makakové chocholatí nebo orangutáni.

Z rostlinné říše budete žasnout nad krásou rudých pralesních orchidejí, masožravými láčkovkami, největší květinou světa – raflesií, trnitým ratanem, kapradinami a spoustou dalších krás. Na přelidněné Jávě žije překvapivě mnoho zvířat. Divocí tygři, velmi vzácní bílí nosorožci a divocí sloni.