Za přáteli do Chlupatého domu

Výprava do Sýrie a Jordánska (16 dní)

Poznejte, že arabský svět je úplně jiný, než jak nám ho servíruje televize. Voňavý a pohostinný. Půjdete po stezkách, kudy kráčel Jan Křtitel, kupecké karavany nebo římské legie. Znamení, chrámy a poselství. Skvělá kuchyně. A uprostřed pouště na nás někdo čeká…

Stravování

Arabové jsou mistři požitkáři! Hummus nebo falafel jsou vynikající, zdravé pokrmy z cizrny, servírované s kuřecím masem, zeleninou nebo arabským chlebem. Lahůdkou je i známý kebab nebo šavarma (jemné skopové).

Balená voda, spousta ovoce i velký výběr nealko nápojů jsou samozřejmostí. Syrské pivo se jmenuje Al-Sharq nebo Barada, jordánské – jak jinak – Petra beer.

Ubytování

Svou pohostinností je arabský svět pověstný – stejné je to i se syrskými a jordánskými hotely. Čisté, bezpečné, s přátelskou, rodinnou atmosférou. WC i sprchy jsou čisté a pravidelně udržované. Často mají dokonce na střeše báječnou vyhlídku na okolní medinu i krajinu.

Důležité informace

Kód zájezdu 05
Cena zájezdu 39 900 Kč
Cena zahrnuje Zpáteční letenku do Damašku, veškeré ubytování v hotelech, hostelech a beduínských stanech, místní dopravu,služby průvodce, informační materiály
Termín zájezdu 30. září – 15. října 2009
Místní doprava Pronajatý autokar, taxi, autobus
Nástupní místo Praha
Poznámka Cena zájezdu je včetně letištních tax, palivových a bezpečnostních příplatků.

Podrobný program výpravy

Den první
Přílet do Damašku, podvečerní toulky romantickými súky (trhy) Hamídíje nás přivedou až k velkolepé Umajjovské mešitě z počátku 8. století s hrobem sv. Jana Křtitele, uvítací večeře.
Den druhý
Odjezd do Palmýry, slavné a bohaté oázy v Syrské poušti na Hedvábné stezce. Hledejme stín v unikátním římském městě s Baalovým chrámem, kolonádou, divadlem, chrámy a tajuplným Údolím mrtvých. Právě odtud odvlekli Římané královnu Zenóbii ve zlatých okovech do Říma.
Den třetí
Jedeme na severozápad do údolí řeky Orontés, ve městě Hamá uchvátí unikátní zavlažovací systém kurdských Ajjubovců (12. stol.) a jejich obrovská vodní kola. Hamá – to jsou vykladači islámu, dlouhé vousy a vodní dýmky.
Den čtvrtý
Znáte ho z pohlednic – teď tu stojí před vámi – Crac des Chevaliérs – nedobytný křižácký hrad, největší na Blízkém východě. Sedněte si na hradbách a pozorujte zasněžené vrcholky Antilibanonu! Levatským pobřežím se přesouváme do Lattakíje na pobřeží Středozemního moře.
Den pátý
Zašlá sláva bohatého kanaanského města Ugarit (Ras Šamra) z 3. tis. př. n. l. – fénický přístav, stíny mezopotámských obchodníků, ozvěny perských vyslanců – ruiny palácové knihovny, staré 5 000 let, s klínovými tabulkami v sumerštině.
Den šestý
Vítejte v Aleppu – nejstarším městě světa! Odolávalo Asyřanům i armádě kulhavého Tamerlána, skvost islámské architektury – citadela z 10. stol., 700 let staré klenby nejdelšího súku na světě. Unavil vás? Pojďte, vychutnáme si šálek jedinečné arabské kávy! A jestli i teď prahnete po poznání, otevírá se velká mešita Zakaríja z 8. stol., i arménský kostel.
Den sedmý
Ochlaďme se ve stínu Antilibanonu – příjemná aramejská Maalúla s křesťanskými kláštery sv. Tekly a sv. Sergeje – stanete tváří v tvář unikátnímu oltáři a ikonám z 13. století. V podvečer vplujeme zpět do hlavního města.
Den osmý
Damašek – stará dáma v moderním kostýmku! Dům Hananíja, kde se skrýval sv. Pavel, Jupiterův chrám, okouzlující sbírky islámského umění v paláci Azem, mauzoleum arabského přemožitele křižákůSalahuddína. Usínejte pod svou šťastnou arabskou hvězdou.
Den devátý
Úpatím Golanských výšin míříme na jih a ani legendární pouštní hlídky nás nezastaví – přes jordánský venkov do bílého Ammánu, hlavního města Jordánského hášimovského království. Městská citadela, antický amfiteátr. V pulzujícím centru u mešity al-Husajní nakoupíme suvenýry a osvěžíme se silnou arabskou kávou.
Den desátý
V příjemném chladivém ránu vyrazíme na jih abychom si „zaplavali” v Mrtvém moři – komu se to povede, dostane se do Guinnesovy knihy rekordů! Vyšlápneme na biblickou horu nebo k hrobu Mojžíše – záleží jen na Vás.
Den jedenáctý
Na tenhle den do smrti nezapomenete! Od rána se budeme toulat skalním městem Nabatejců – vysnívanou růžovou Petrou… Dálnicí ve Wádí Araba se v podvečer přesouváme kolem bizarních červených skal a beduínských stanů až hluboko do pouště Wádí Rum. Písek, beduínské stany, modrá obloha a nekonečné ticho.
Je libo kuře s bramborem a šalvějový čaj? Beduíni v Chlupatém domě už na nás čekají! Natáhněte ruku a dotkněte se pouštních hvězd – dost možná, že z takové krásy ani nezamhouříte oko. Zapamatujte si každý okamžik.
Den dvanáctý a třináctý
Cesta Arabskou pouští přes Wádí Rum do přístavu Akaba u Rudého moře. Smyjeme pouštní písek a budeme relaxovat v tyrkysových vodách Akabského zálivu – koupání, šnorchlování, barevné korály, pestré ryby i ježovky. Až nás to přestane bavit, vyrazíme do chladných uliček starého města. Večerní světla egyptské Taby, izraelského Eilatu a saúdskoarabské al-Humajdy budou na dosah.
Den čtrnáctý
Zpět na zelený jordánský sever – do Džeraše, se zastávkami v biblickém Karaku s křižáckou pevností a Madabě, nabatejském městě s mozaikovou mapou Svaté země.
Den patnáctý
Romantické antické město Džeraš – největší a nejlépe zachovalá římská architektura na světě mimo území Itálie, cardo maximus s původní dlažbou, Artemidin chrám, Diův chrám, 17 kostelů, hipodrom… Vracíme se zpátky do Sýrie, noc v Damašku.
Den šestnáctý
Rozloučení se syrskou metropolí – dokoupíme suvenýry a ve stylové restauraci si na rozloučenou dopřejeme pochoutky jako faláfil, hummus, šawarma nebo mansif. A možná dojde i na bříšní tanec… Odlet do ČR

Co můžete v zemi čekat

Podnebí a počasí

Země Blízkého východu jsou pouštní státy, kde slunce hřeje po celý rok. Přesto jsme termín vybírali tak, aby horko bylo snesitelné. V době naší cesty bude teplota kolísat mezi 22 a 28 °C.

Příjemný vítr bude všude, kde je voda na dohled – podél Eufratu, na středomořském pobřeží a u Rudého moře. Naopak v poušti čekejme „poctivé arabské slunce”.

Lidé a jejich přirozené prostředí

Uvidíte, že Arabové jsou úplně jiní, než jak nám je ukazují média. Příjemní, hrdí a velmi pohostinní. Spousta Syřanů i Jordánců má o nás perfektní informace. Svou zem milují, ale umějí naslouchat i svým hostům.

Máme pro vás českou, ale plynně arabsky hovořící průvodkyni, která tu má druhý domov. Takže vám ze Sýrie i z Jordánska ukáže opravdu to nejhezčí. A přidá i to, co je očím cizinců někdy skryto…

Fauna a flóra

Ačkoli oběma zemím dominuje poušť, život je v nich neuvěřitelné pestrý. Žijí tu hyeny, pouštní lišky, divoká prasata i šakali. V horách potom gazely, kozorozi, vlci a dokonce se začínají vracet i leopardi! Z ptáků orli, káňata a sokoli. Zdomácněli už osli, ovce, koně a samozřejmě populární a oblíbení velbloudi.

Na mořském pobřeží lze pozorovat delfíny a často dokonce mořské tuleně. Z rostlin budete obdivovat myrty, karmazínový dub, pistácie, středomořské borovice, olivovníky, datlovníky a samozřejmě palmy.